رسانه، توضيح‌المسائل جامعه آمريکايي است

***نسيم معرفت***


مُبلِّغ نمونه در عرصه بين المِلَلي+حجت الاسلام سيّد ظَهير اَلحَسَن اَلنَّقَوِي،اَلباکَستانی

 

* رسانه ، توضيح‌المسائل جامعه آمريکايي است

سيّد ظَهير اَلحَسَن نَقَوي با اشاره به فضاي بکر و آماده تبليغ دين در آمريکا گفت: علت موفقيت اصلي بنده در فعاليتهاي تبليغي در آمريکا، رعايت وحدت ميان شيعه و سني است.

 

تبليغ و تبيين دين اسلام از اهميت فوق العاده زيادي برخوردار است به طوري که با تبليغ دين، اين امکان وجود دارد تا از مشتبه شدن حق و باطل و ارزشها و ضد ارزشها در عرصه هاي مختلف جلوگيري کرده و زمينه را براي گسترش آموزه هاي اسلام ناب فراهم کرد. حجت الاسلام و المسلمين سيّد ظَهير اَلحَسَن اَلنَّقَوِي از مبلغين نمونه در عرصه بين المللي است که اصالتا پاکستاني بوده و بيش از يک دهه به فعاليت تبليغ دين اسلام در آمريکا پرداخته است. وي مدير شبکه ماهواره اي ولايت آمريکاست. در مدت کوتاهي که وي در تهران حضور داشت تا عازم کربلاي معلي جهت اجراي برنامه «سلام يا حسين» شود، در نشستي صميمانه در باشگاه پوياي

خبرگزاري تسنيم با وي درباره ظرفيتها و فرصتهاي تبليغ اسلام ناب در آمريکا، به گفتگو نشستيم. اين فارغ التحصيل جامِعَةُ المُصطَفَي با اشاره به اين که آمريکا داراي فرصتها و ظرفيتهاي فراوان تبليغ دين مبين اسلام و آموزه هاي حيات بخش الهي است، معتقد است که متاسفانه از اين فرصت و ظرفيت بزرگ، غفلت کرده ايم و از اين فرصت تبليغي به صورت محدود استفاده شده است و لازم است براي اين مساله برنامه‌ريزي صحيحي انجام شود.

تسنيم: شما از کساني هستيد که سالها در آمريکا داراي سابقه درخشان تبليغ دين و صاحب شبکه ماهواره‌اي به نام شبکه ماهواره‌اي ولايت آمريکا هستيد. به نظر جنابعالي بستر فضاي تبليغ دين اسلام در آمريکا چگونه است و تبليغ دين در آمريکا چه اهميتي دارد؟

 
 در آمريکا فضاي تبليغي بسيار زيادي  با کمترين هزينه وجود دارد و حتي يک طلبه عادي هم مي تواند در آمريکا به امر تبليغ بپردازد و موفق باشد. ولي متاسفانه کسي به اين ظرفيتهاي تبليغي توجه نمي کند. ما در آمريکا مراکزي داريم که حتي يک دلار هم خارج از آمريکا نيامده است،  اين مراکز ديني يا حسينيه يا مسجد يا مدرسه با پول مسلمانان آمريکا به وجود آمده اند و مردم هم براي ساخت اين مراکز بيش از 5ميليون دلار خرج کرده اند.


وهابيها هم در آمريکا شبکه ماهواره‌اي دارند


 فضاي آمريکا به نحوي است که چنان چه تبليغات خوبي صورت بگيرد توان اين وجود دارد تا اکثر جامعه آمريکايي مسلمان شوند و به همين خاطر است که رسانه ها و امپراطور رسانه سياست شيعه هراسي و اسلام هراسي راه انداخته اند و مشابه اين کار نيز وهابيت عليه شيعيان و اهل تسنن راه انداخته است و سعي مي کنند القا کنند شيعيان انسانهايي هستند که در مراسم عاشورا فرزندان اهل تسنن را مي سوزانند. البته وهابيت در آمريکا نيز فعاليتهاي گسترده تبليغي انجام مي دهند به طوري که وهابي ها به درون زندانهاي آمريکا رفته و با آنها صحبت مي کنند و آنها را وهابي مي کنند و از اين طريق مساجد خود را پر مي کنند. علاوه بر اين فعاليت وهابي ها در آمريکا به حدي هست که آنها چندين شبکه ماهواره اي دارند و به صورت مداوم همايشها و برنامه هاي تبليغي در سرتاسر آمريکا برگزار مي کنند.


ارسال هفتگي 500 نامه از زندانهاي آمريکا به شبکه ولايت


تسنيم: آيا اين فضاي تبليغي براي تبليغ اسلام ناب و تشيع نيز فراهم است؟

 
بله قطعا فضاي تبليغي براي ما شيعيان هم به شدت فراهم است به طوري که مثلا از زندانهاي آمريکا هر هفته به طور متوسط 500 نامه به ما ارسال مي شود ولي ما به دليل کمبود امکانات، توان پاسخگويي به آن را نداريم. از اين رو فضاي آمريکا براي کار تبليغي بسيار فراهم است و فضاي بسيار بِکري براي تبليغ دين در جامعه آمريکا وجود دارد که متاسفانه بسياري از ابعاد و زواياي تبليغي در آمريکا ناشناخته و پنهان مانده است.


رسانه‌ها رساله توضيح‌المسائل جامعه آمريکايي است


همچنين بايد بپذيريم نسل سوم مهاجران آمريکا، آمريکايي هستند و اينها نيز نيازها و مُطالَباتي به خصوص به لحاظ تبليغي دارند که بايد بدان جواب مناسب داده شود و اگر جواب مناسب داده نشود، همين افراد جذب گروههايي مثل داعش و تکفيري ها مي شوند. بالاخره الان فضا جوري است که هر کس تبليغ بکند و بيشتر در اين زمينه به خصوص به لحاظ رسانه اي سرمايه گذاري کند، در جذب مخاطب موفقتر خواهد بود و به هر حال رسانه ها به نحوي رساله توضيح المسائل جامعه آمريکايي به شمار مي رود.


تسنيم: به عنوان کسي که سالهاست در آمريکا فعاليت تبليغي انجام مي دهيد، مهمترين مساله در تبليغ دين در امريکا چيست؟

 
نکته مهم اين است که افراد بسيار زيادي به لحاظ مالي متمکن هستند و مي خواهند امکانات مالي خود را در راه اسلام خرج کنند. حال اگر براي اين گونه افراد برنامه ريزي نشود، افراد و گروههاي وهابي و سَلَفي از اين امکانات به نفع مقاصد خود استفاده خواهند کرد. از اين رو هرکسي زودتر سراغ اين گونه افراد برود مي تواند از امکانات مادي آنها استفاده کند.
نکته مهم ديگر نيز آن است که در تبليغ اسلام بايد دقت کنيم مردم چه نياز دارند و اصطلاحا بايد مخاطب شناسي خوبي داشته باشيم. اگر به اين نکته توجه کنيم مردم هم قطعا حمايت خواهند کرد. مثلا خواستيم پروژه اي در کربلا شروع کنيم و همين که در شبکه ولايت آمريکا و در برنامه زنده مطرح کردم، نيم ساعت طول نکشيد که ما شاهد تماسهاي مکرر بينندگان بوديم و فردي زنگ زد و گفت خانه من 300هزار دلار مي ارزند و در نظر داشتم آن را وقف کاري در کربلا کنم و فرد ديگري هم گفت من 500هزار دلار براي کار فرهنگي در کربلا مي دهم. يعني واقعا مردم پول مي دهند حال اگر در فضاي تبليغ بين المللي ما به خوبي عمل نکنيم، جريانهاي ديگر افراطي شيعي و وهابي مي آيند و از اين فرصت به نحو مطلوبي استفاده مي کنند.


تسنيم: شما شبکه ماهواره اي ولايت را در امريکا راه اندازي کرده ايد. لطفا بفرماييد شبکه ماهواره اي ولايت امريکا چه زماني و با چه اهدافي ايجاد شد؟

 
شبکه ولايت آمريکا حدود 13 سال
پيش با هدف تبليغ اسلام ناب در آمريکا تشکيل شد و نحوه شکل گيري هم اين گونه بوده است که چند نفر از علماي شيعي پاکستان  مُقيم امريکا دور هم جمع مي شوند و احساس نگراني مي کنند که اسلام در امريکا در خطر است و بايد کاري کنيم و شبکه اي ماهواره اي راه اندازي کنيم ولي به لحاظ مالي جمع با ايجاد شبکه ماهواره اي مخالفت مي کنند. ولي من که واقعا به اين کار اعتقاد داشتم و معتقد بودم اگر رسول خدا
(صَلَّي اللهُ عَلَيهِ وَ آلِهِ وَ سَلَّمَ) در حال حاضر زندگي مي کردند، قطعا شبکه ماهواره اي راه اندازي مي کنند و به تبليغ دين مي پردازند و همچنين سابقه ايجاد شبکه ماهواره اي را داشتم گفتم که من خودم اين شبکه را راه اندازي مي کنم. و شکر خدا چند مِلکي که در پاکستان داشتم را فروختم و مقداري هم قرض الحسنه کردم تا توانستيم اين شبکه را راه اندازي کنيم.


تسنيم: شبکه  ماهواره اي ولايت آمريکا  چند ساعت برنامه دارد و به چه زبانهايي توليد برنامه مي کند؟

 
الان حدود 8 ساعت برنامه داريم که در روز 2 بار تکرار مي شود و حدود 5 ساعت هم در روز برنامه زنده به زبانهاي انگليسي و اردو داريم که مخاطبان زيادي در کشورهاي آمريکايي دارد. ما داراي سه استوديو در مناطق مختلف آمريکا هستيم و از کاليفرنيا، شيگاگو و هيستون پخش زنده برنامه داريم. الان نيز مخاطبان بسيار زيادي از سرتاسر آمريکا و از شيعيان، اهل تسنن و حتي ساير اديان داريم.


تسنيم: بودجه شبکه ولايت آمريکا از چه طريقي تامين مي شود و آيا جمهوري اسلامي ايران در تامين هزينه ها نقشي دارد؟

 
در طول اين مدتي که در آمريکا به کار تبليغ دين مي پردازم و با وجودي که به لحاظ اعتقادي به انقلاب اسلامي ايران وابستگي داريم، کل بودجه و هزينه هاي جاري کلا توسط خود کمکهاي مردمي آمريکا تامين مي شود به عنوان نمونه ما گروهي 313 نفره داريم که ماهانه 50 دلار براي کارهاي تبليغي پرداخت مي کنند و يا اين که مشغول رانندگي هستم کسي زنگ مي زند و مي گويد مي خواهم 5هزار دلار يا 10 هزار دلار يا 30هزار دلار کمک کنم. همچنين پيرمرد 80 ساله امريکايي هم که بچه هاي مهندس و دکتر دارد، به طور ماهانه مبلغ 2500 دلار به شبکه ما کمک مي کند.


مأموران FBI آمريکا جوياي بودجه شبکه ولايت بودند


يک بار در دفتر شبکه ولايت آمريکا نشسته بودم و ديدم چند مامور وارد دفتر شدند و خودشان را از اف بي آي آمريکا معرفي کردند و درباره بودجه شبکه و اين که از کجا تامين مي شود سوال کردند و منم که تازه به پستخانه رفته بودم و نامه هاي بينندگان را از سرتاسر آمريکا را به شبکه آورده بودم به صورت اتفاقي چند تايي از نامه ها را باز کردم و هر کدام از نامه ها که باز مي کردم، مردم مقداري پول نقد مثلا 2000 دلار، 100 دلار و غيره براي شبکه ولايت آمريکا ارسال کرده بودند و ماموران آمريکايي وقتي اين را مشاهده کردند ديگر چيزي نگفتند و حتي فشارهايي که قبلا به نحوي بر شبکه ولايت بود، خيلي کمتر شد.


درد شيعه و سني در جامعه آمريکا مشترک است


تسنيم: به نظر شما رمز موفقيت و جذب مخاطبان فراوان از شيعه و اهل تسنن و حتي ساير اديان چه مساله اي بوده است؟


ببينيد وقتي که خواستم شبکه ماهواره اي ولايت را در آمريکا راه اندازي کنم دو خط قرمز را براي خودم تعريف کردم و گفتم از اين خطوط قرمز اصلا نبايد عبور کنم. خط قرمز اول شيعه و سني کردن در اين شبکه بود و با وجودي که زمينه هاي ورود به اين بحث وجود داشت؛ به هيچ وجه نخواستم شيعه و سني و اختلافات را مطرح و برجسته کنم و اين در حالي است که شبکه هاي ماهواره اي وجود دارند که با مطرح کردن اين مسائل، تجارت مي کنند و پولهاي زيادي در مي آورند. از اول هم اعتقادم اين بود که درد شيعه و سني در آمريکا مشترک است و هر دو درد مشترک دارند و هر دو مي ترسند که در معرض آسيبهاي اجتماعي آمريکا مثل همجنس بازي، آزار و اذيت، تبعيض نژادي و غيره قرار گيرند. از اين رو تصميم گرفتم فقط به اخلاق اسلامي و تبليغ معارف اصيل اسلامي مثل صِلَه رَحِم، احترام به والدين و غيره بپردازيم.


مقام معظم رهبري اجازه استفاده از بعضي وجوهات شرعي را به من داده‌اند


خط قرمز بعدي که تعريف کردم پرهيز از وارد شدن به مسائل سياسي و احترام به قانون آمريکا بوده است و از کار غير قانوني پرهيز کردم. بايد توجه داشت درست است که ما با سياستهاي دولت آمريکا مخالف هستيم ولي چون در خاک آن کشور فعاليت مي کنيم، بايد در ضمن اين که به کار تبليغي خود مي پردازيم، در چارچوب قانوني آن کشور حرکت کنيم و در غير اين صورت با مشکل مواجه خواهيم شد. البته به خاطر همين مساله همواره از طرف برخي گروههاي شيعي افراطي مورد تهمت هم قرار گرفته ايم که ما را به غير انقلابي و ترسو بودن متهم مي کنند. تندروهايي که حتي مقام معظم رهبري هم قبول ندارند. افتخار ما هم اين است که اين رويه باعث شده است که مقام معظم رهبري اجازه دهند از بعضي وجوهات شرعي استفاده کنم و اين تاييدي است بر رويه اي که در آمريکا به خصوص شبکه ولايت آمريکا در حال پيگيري هستيم.


تسنيم: بيشترين مباحثي که در شبکه ولايت آمريکا مطرح مي کنيد شامل چه مَباحِثي است؟

 
همان طور که اشاره شد بيشترين مَباحِثي که در شبکه ماهواره اي ولايت امريکا مطرح مي کنيم مساله آموزه هاي اسلام ناب و اخلاق اسلامي است و مَباحِثي مثل اهميت صِلَه رَحِم، احترام به والدين و پدر و مادر، احترام به بزرگترها و غيره است و وقتي اين مَباحِث در يکي از برنامه زنده شبکه تلويزيوني ولايت آمريکا مطرح شد، بيش از 50 نفر از نقاط مختلف آمريکا و با گرايش هاي مختلف ديني تماس گرفتند و مي گفتند که ما تاکنون چنين مطالبي را نشنيده ايم و برايمان تازگي دارد  و همچنين نکته جالب اين که يک دکتر هندو در يک برنامه زنده تلويزيوني شبکه ماهواره اي ولايت تماس گرفت و گفت من اين مباحث را پيگيري مي کنم واقعا دين اسلام دين آسان و سهلي است و من مي خواهم بيشتر با دين شما آشنا شوم.


تسنيم: طراحي روند محتواسازي برنامه هاي شبکه ماهواره اي ولايت آمريکا چگونه است؟

 
محتواسازي برنامه هاي شبکه ماهواره اي ولايت آمريکا توسط گروهي از فارغ التَّحصيلان جامِعَةُ المُصطَفَي العالَمِيَّةِ است و بنده موضوعات کلي را به اين گروه مي دهم و آنها خودشان بر اساس اين موضوعات کلي به توليد محتواي برنامه مي پردازند و اين محتواها در برنامه هاي شبکه به خصوص در برنامه هاي زنده تلويزيوني عرضه مي شود. البته اين نکته هم عرض کنم محتواي برنامه شبکه طوري است که برخي شهرداران آمريکا از اين شبکه به خوبي ياد مي کنند و بيان مي کنند يکي از علتهايي که آمار جُرم و جرائم مسلمانان در برخي نقاط آمريکا به صفر رسيده است همين تاثير اين شبکه ها تلويزيوني و مراکز اسلامي مثل مساجد است.

 

تاريخفروردين 1395.

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1395/01/24/1044478/%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AA%D9%88%D8%B6%DB%8C%D8%AD-

 

**************************************

 


*** موضوعات و عناوين اخلاقي و تربيتي و اجتماعي و اعتقادي و حديثي+پايگاه انديشوران حوزه+آيت الله سيداصغرسعادت ميرقديم لاهيجي


*** عناوين و موضوعات اخلاقي،تربيتي ، اجتماعي، سياسي.+وبلاگ نسيم معرفت+آيت الله سيداصغرسعادت ميرقديم لاهيجي

 حکیم زین العابدین عسکری لشت نشایی گیلانی

مشخصات

  • دانلود + ادامه مطلب (منبع اصلی)
  • کلمات کلیدی: آمريکا ,شبکه ,ولايت ,تبليغ ,برنامه ,ماهواره ,شبکه ماهواره ,ولايت آمريکا ,شبکه ولايت ,وجود دارد ,تبليغ اسلام ,شبکه ولايت آمريکا ,سيّد ظَهير اَلحَ
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارشدهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

سرطـــــــــــــــــان مـــــــــاندنی نــــــــیست پلی استیشن 5 کیمیا علی سجاد فاطمی موحد کشکول سابقات بیمه مسافرتی سامان تیک تاک دانلود لاغر کنیم morvarid